{gallery}2016/07/22/01{/gallery}Učenici Gimnazije Vukovar osvojili su prvo mjesto na natječaju INA-e i Novog lista za najbolji školski eko projekt u Hrvatskoj i dobili donaciju od 3.500 kn. Projekt su nazvali „Vukovarski gimnazijalci kao saveznici bijeloj rodi“. Ovu su vrijednu donaciju iskoristili kako bi dali svoj doprinos istraživanju i zaštiti bijele rode u Vukovarsko – srijemskoj županiji. Kako gnijezda bijele rode krase Vukovarski centar grada te sela i druge gradove u Vukovarsko – srijemskoj županiji, vukovarski gimnazijalci odlučili su skupa sa svojom profesoricom, Kristinom Kristek, popisati što više lokacija gnijezda i na taj način upotpuniti postojeću bazu podataka. Tijekom školske godine 2015./16. učenici su prijavili 84 lokacije gnijezda bijele rode od kojih je 13 novih lokacija. U okviru projekta „Zaštita i očuvanje bijele rode u Vukovarsko-srijemskoj županiji“ Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Vukovarsko-srijemske županije isplaćuje naknadu vlasnicima objekata na kojima se nalazi gnijezdo bijele rode u iznosu od 700,00 kuna godišnje. Financijska sredstva za isplatu naknade osiguravaju u jednakim omjerima Vukovarsko-srijemska županija i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Činjenica je da mnogi građani ne znaju za ovu naknadu pa su učenici vukovarske gimnazije osmislili brošuru sa svrhom edukacije građana o vrlo uskoj vezi čovjeka i rode te o ovisnosti njezina opstanka o djelovanju čovjeka. Osim toga ova brošura daje upute kako se prijaviti za isplatu naknade za rodino gnijezdo, ali i upute vezane uz mogućnosti postupanja s gnijezdom. Dobivena sredstva utrošena su za tisak navedenih brošura. Učenici su brošure dijelili ljudima na čijim se kućama nalaze rodina gnijezda te ih educirali o važnosti čuvanja svakog pojedinog gnijezda ove dragocjene ptice. Ljudi su pokazali pozitivne reakcije na vrijedne vukovarske gimnazijalce te su ih obasipali pričama i dogodovštinama koje im njihove rode iz godine u godinu priušte. “Ponosna sam na svoje učenike koji su toliko truda i slobodnog vremena odvojili kako bi pokazali da žele pomoći kako svojim sugrađanima tako i ovoj vrsti da opstane. Bijela roda je indikator stanja u okolišu, a ova brojka od oko 150 gnijezda u našoj županiji znak je da živimo u maloj oazi koju moramo čuvati i njegovati zbog sebe i budućih naraštaja.” – kaže profesorica Kristina Kristek. Učenici i njihova profesorica snimali su nekoliko gnijezda tijekom njihova istraživačkog rada te su izradili mali video koji prikazuje obiteljsku idilu roda od gradnje gnijezda do podizanja mladih. Sve svoje rezultate redovito su objavljivali na Facebook stranici nazvanoj po projektu. “S obzirom da naša škola ima status Eko škole puno radimo na edukaciji naših učenika o zaštiti prirode i okoliša u svom zavičaju. Ovakvi školski eko projekti daju mogućnost učenicima da steknu vještine koje će im trebati i u budućnosti. Učimo svoje učenike da budu ekološki osviješteni, odgovorni i aktivni građani te da svojim ponašanjem i djelovanjem budu primjer mladim ljudima.” – rekao nam je ravnatelj Gimnazije Vukovar Davor Šijanović. Osim Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Vukovarsko-srijemske županije, partner u ovom projektu bila je i udruga Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode koji također provode redovito praćenje i kartiranje gnijezdeće populacije bijele rode, a rezultate prosljeđuju Zavodu za ornitologiju koji dobivene informacije koristi prilikom procjene ugroženosti i rasprostranjenosti ove strogo zaštićene vrste.

Učenici Gimnazije Vukovar osvojili prvo mjesto za najbolji školski eko projekt u Hrvatskoj na natječaju INA-e i Novog lista i pokazali kako se uz malo truda mogu učiniti velike stvari za promociju zaštite bijele rode kao strogo zaštićene ptičje vrste.